Lietuvos socialdemokratų partija Raseinių skyrius

Kad Lietuvoje karvė netaptų egzotika

Diskusijoje, kurioje dalyvavo (iš kairės) Jeronimas Kraujelis, Irena Perminienė ir Edmundas Jonyla, buvo pabrėžta, kad PVM tarifo sumažinimas vertintinas kaip vienas efektyviausių būdų ekonomikai bei investicijoms skatinti ir kainoms mažinti.

Diskusijoje, kurioje dalyvavo (iš kairės) Jeronimas Kraujelis, Irena Perminienė ir Edmundas Jonyla, buvo pabrėžta, kad PVM tarifo sumažinimas vertintinas kaip vienas efektyviausių būdų ekonomikai bei investicijoms skatinti ir kainoms mažinti.

Emigrantai, grįžę iš Airijos ar Jungtinės Karalystės, stebisi kai kurių maisto produktų kainomis. Ir tai suprantama, nes, tarkime, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Maltoje maisto produktai neapmokestinami pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Maisto produktai tik 4–6 proc. PVM apmokestinami Belgijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kipre, Kroatijoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje. Lietuvoje galioja 21 proc. PVM tarifas, nustatytas per 2008–2009 m. krizę.

Padidino ir užmiršo

Tuomet teigta, kad to reikia valstybės finansų stabilumui ir kad tarifas didinamas tik laikinai, iki finansų krizės pabaigos.

Deja, ir praėjus sunkmečiui nebuvo imtasi konkrečių veiksmų, nors kitose ES šalyse, ypač Vidurio Europoje, prekių grupių, kurioms taikomas lengvatinis PVM tarifas, sąrašas pastaraisiais metais tik ilgėja.

Į Lenkiją važiuojantys apsipirkti lietuviai tiek pakėlė lenkų prekybos centrų pelną, kad šie pradėjo reklamuotis pačioje Lietuvoje. Vietiniai prekybininkai dėl šalies gyventojų apsipirkimų Lenkijoje per mėnesį praranda nuo 10 iki 15 mln. eurų.

Atpigs maisto produktai

Seimo narys Edmundas Jonyla visada siekė palaikyti vietos gamintojus ir mažas pajamas gaunančius gyventojus. Jis su kolegomis Seimui pasiūlė nustatyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą būtiniems maisto produktams – šviežiai atšaldytai mėsai ir paukštienai, žaliam karvių pienui ir pieno produktams.

Jo nuomone, šio mokesčio sumažinimas ne tik padėtų augti ekonomikai –sumažėjus prekių ir paslaugų kainai žmonėms liktų daugiau pajamų. Vakarų šalyse šeima maistui išleidžia maždaug 11–12 proc., Lietuvoje – 30–40 proc. savo pajamų.

Ekonomistai apskaičiavo, kad, Seimui pritarus E. Jonylos bei jo kolegų pataisai ir sumažinus PVM tarifą nuo 21 iki 5 proc., vidutinė mažmeninė pieno (1 l) kaina vartotojui sumažėtų maždaug 10 euro centų, kefyro (1 l) – 11 euro centų, sviesto (200 g) – 17 euro centų, varškės (200 g) – 9 euro centus.

„Dabar PVM tarifas maisto produktams Lietuvoje yra vienas didžiausių visoje ES. Ar tai normalu? Juk tai labiausiai kerta vidurinei klasei. Lengvatinio PVM tarifo maisto produktams taikymas turi tapti taisykle, o ne išimtimi. Džiaugiuosi pateikta įstatymo pataisa. Edmundas, kiek jį pažįstu, visada rūpinasi žmonėmis. Ir pati esu sulaukusi jo paramos“, Seimo nariui dėkinga Raseinių garbės pilietė, ne vieną aukštą apdovanojimą pelniusi sportininkė Irena Perminienė.

Iš ES šalių tik Danija ir Lietuva taiko didžiausią PVM tarifą.

Suvienodės konkurencinės sąlygos

„Dėl tokios padėties mūsų žemdirbių konkurencinės sąlygos tampa nevienodos. Lietuvoje pieno supirkimo kaina ūkininkams yra viena mažiausių ES šalyse, o moderniuose pienininkystės ūkiuose pienas išlieka nuostolingas. Natūralaus pieno supirkimo kainos vos ne 10–15 proc. mažesnės už savikainą“, – pieno gamintojų padėtį apibūdina buvęs žemės ūkio ministras ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos ilgametis prezidentas Jeronimas Kraujelis.

Asociacija pritarė E. Jonylos su kolegomis siūlomam įstatymo pataisos projektui, kad PVM žaliam pienui būtų sumažintas iki 5 proc.

Anot J. Kraujelio, labai geras Seimo nario E. Jonylos siūlymas dalį PVM pervesti į specialų žemdirbių fondą, kurio lėšos būtų naudojamos kainų svyravimui dengti. Taip, pavyzdžiui, daroma Anglijoje.

Kita vertus, būtina, atsižvelgti į tai, kad ES šalių žemės ūkio ir maisto produktų gamintojai, kuriems nustatytas 3–7 proc. PVM tarifas, konkuruodami su Lietuvos gamintojais, turi palankesnes sąlygas kaupti lėšas vidinėms investicijoms į ūkių modernizavimą, gamybos ir pardavimo apimčių didinimą.

Santykiams reguliuoti – įstatymas

„Aš pieną perku iš ūkininko, tačiau juk miesto žmogus neprilakstys į kaimą. Žinau, kad vasarą ūkininkui už litrą perdirbėjai moka po 9 euro centus. Sakykite, kaip jam išgyventi ir kodėl už 900 gramų pieno pakelį parduotuvėje tenka sumokėti jau 0,8 ar daugiau eurų, – apgailestauja I. Perminienė. – Konkurencijos prievaizdai apsimeta net nematą išaugusių būtinųjų prekių ir paslaugų kainų Lietuvoje įvedus eurą.“

Jonylos teigimu, padėtį šiek tiek gelbsti 2015 m. priimtas vadinamasis žalio pieno įstatymas, kuris bent iš dalies reguliuoja pieno gamintojų bei perdirbėjų santykius ir kontroliuoja visą procesą. Šis įstatymas leido pamatyti, kokias iš tikrųjų kainas už pieną gauna tarpininkai, kurie patys nieko negamina.

Senosiose ES šalyse labai didelis gamintojų stiprybės garantas yra kooperacija. „Daugiau kaip 20 metų skatiname ūkininkus kooperuotis, o ką realiai darome? Gamintojui, įsijungusiam į kooperatyvą, papildomus mokesčius užkrauname. Tik pastaraisiais metais priimtas kooperacijos įstatymas šiek tiek taiso padėtį. Norint, kad žmonės pradėtų kooperuotis, reikia sudaryti palankesnes sąlygas – tai ne kartą siūliau ir nesiruošiu nuleisti rankų, – pabrėžia E. Jonyla. – Kitose ES šalyse ūkininkai valdo ir perdirbimo įmones. Deja, Lietuvoje šios įmonės yra kelių šeimų rankose ir užima apie 90 proc. visos perdirbimo rinkos. Tas pats ir su prekybininkais. Tarp jų maža konkurencija, todėl jie užsideda didelius antkainius. Su viltimi laukiu pačių kooperuotų žemdirbių įkurto „Pieno LT“ pilnos gamybos pradžios.“

Kaip pabrėžia Seimo narys, dauguma senųjų ES šalių vykdo socialiai orientuotą politiką, siekia, kad duoną, mėsą, pieną ir jo produktus, bulves, daržoves, vaisius įstengtų nusipirkti ir valgyti net mažiausias pajamas gaunantys žmonės. „Lietuva turi perimti šių šalių naudingą patirtį“, – akcentuoja E. Jonyla.

 

Politinė reklama. Paruošta rinkimų kampanijos dalyvio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *